Aktuality

Prostějovské dny hudby 2024

04.04.2024 15:45

Koncert pěveckých sborů Orlice a Vlastimily se uskuteční v sobotu 20. dubna 2024 v přednáškovém sále Národního domu v Prostějově. Jako host vystoupí Komorní sbor Ostrava.
Začátek je v 17 hodin.

Koncert k 160. výročí založení Orlice

19.06.2022 16:34

Jubilejní koncert k 160. výročí založení Mužského pěveckého sboru Orlice se uskutečníl 21. května 2022 v přednáškovém sále Národního domu v Prostějově: Kromě Orlice také vystoupil Ženský pěvecký sbor Vlastimila a Pěvecké sdružení moravských učitelů. Zazněly skladby Giuseppe Verdiho, Carla Marii von Webera, Jaroslava Ježka, Leoše Janáčka, Bedřicha Smetany, Josefa Nešvery, Zdeňka Lukáše a dalších. Pěvecké sbory řídlili Pavla Šamánková, Zuzana Gašparová, Marie Hejdušková a Jiří Šimáček.

Tradiční jarní koncert

20.04.2017 08:55


Zveme všechny na tradiční jarní koncert. Plakát uvnitř.

 

 

Tradiční jarní společný koncert

04.05.2015 17:30

Prostějovské sbory ORLICE, VLASTIMILA A EXAUDI, členové Unie českých pěveckých sborů, Vás zvou na Tradiční jarní společný koncert, který se uskuteční 19. května 2015 v 19 hodin v Přednáškovém sále Národního domu v Prostějově. Sbory řídí sbormistryně Marie Hejdušková, Pavla Šamánková a Olga Čermáková, na klavír doprovodí Olga Čermáková, Hana Čermáková a Hanuš Šamánek, dále účinkují Jitka Kaprálová (housle), Jan Jun  (housle), Jindřiška Králová (viola), Radka Kubáníková (violoncello), Hana Čermáková (continuo), programem provází Hanuš Šamánek. Na programu skladby B. Smetany, A. Dvořáka, J. Suka, Z. Fibicha, L. Janáčka. Koncert se koná za finanční podpory statutárního města Prostějova. 

Prostějovské sbory na jednom pódiu. Proč bychom se netěšili?

02.06.2014 08:15

 

Týdeník Prostějovska
https://www.itydenik.cz/zpravy/prostejovske-sbory-na-jednom-podiu-proc-bychom-se-netesili
Sobota, Květen 31, 2014 - 10:15
H. Baronová, M. Havelka
 
Prostějov – Tři prostějovské pěvecké sbory a čtyři jubilea našich hudebních velikánů. Vlastimila, Orlice a EXAUDI v Přednáškovém sále Národního domu Prostějov vystoupily v rámci Roku české hudby.

„Potvrdila se tak loňská myšlenka spojení všech tří prostějovských pěveckých sborů jako dobrý počin a vytvoření tradice k dobré reprezentaci našeho města,“ říká zasvěcený příznivce umění a konkrétně také sborového zpěvu Václav Adam, který před rokem přišel s myšlenkou spojit do společného vystoupení právě prostějovská pěvecká tělesa. Po roce se tedy na jedno pódium sbory Vlastimila, Orlice a EXAUDI vrátily opět.

Připomenutá jubilea Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka a Josefa Suka byla nosným tématem v přednesených skladbách, navíc další z prezentovaných autorů – Zdeněk Fibich, jehož výročí si hudební veřejnost připomene v příštím roce.

„V samostatném vystoupení ŽPS Vlastimila pod vedením Marie Hejduškové zazněly kromě dvou hanáckých písní Františka Píchy ‚Má milá mě vêpovidá‘ a ‚Na tom bošileckym mostku‘, také tři písně Z deseti zpěvů Josefa Suka - Žal, Divná voda a Choutka po vdaní se čtyřručním klavírním doprovodem Drahomíry Ondrové a Jitky Černochové,“ přibližuje V. Adam repertoár středečního vystoupení ženského pěveckého sboru Vlastimila.

Mužský pěvecký sbor Orlice vedla Pavla Šamánková. Ten uvedl díla Rudolfa Chlupa, či Dmytra Bortnianského. Ovšem ani v jejich bloku nechyběla klasika. Z opery Bedřicha Smetany Hubička zazněl ‚Sbor pašířů‘, ‚Pivečko‘ z opery Prodaná nevěsta a blok zakončil hanáckou písní ‚Holomócká brána‘ od Pavla Majera. To vše za klavírního doprovodu Hanuše Šamánka, který zároveň také celý koncert uváděl.

Třetí v pořadí zaplnil pódium smíšený pěvecký sbor EXAUDI pod vedením Olgy Čermákové.  Za klavírního doprovodu Hany Čermákové přednesl písně Leoše Janáčka ‚Láska opravdivá‘ a ‚Ty ukvaldský kostelíčku‘, a výběr z Missy brevis opus 21 Zdeňka Fibicha.

Závěrečná část patřila všem třem sborů, které se představily nejprve pod vedením Olgy Čermákové ve skladby Antonína Dvořáka ‚Napadly písně‘ a ‚Šípek‘, kterou později upravil Leoš Janáček. „Vzpomínkou na dlouholetého prostějovského varhaníka, dirigenta, skladatele a pedagoga Karla Bezdíčka bylo uvedení jeho ‚Žalmu 41‘ pod vedením Marie Hejduškové. Závěr koncertu patřil Bedřichu Smetanovi a jeho Prodané nevěstě – sboru ‚Proč bychom se netěšili‘ pod vedením Pavly Šamánkové, který vyvolal bouřlivý potlesk a skandování zaplněného Přednáškového sálu Národního domu,“ vrací se ke středečnímu koncertu Václav Adam.

 

1 | 2 >>